[ A+ ] /[ A- ]

image_pdfimage_print

Manifestacija “Šarana jaja bojama grada” održana je u subotu 12. travnja 2014. s početkom u 10 sati, na centralnom osječkom trgu, Trgu Ante Starčevića. Na ovoj manifestaciji predstavljeni su korizmeni i uskrsni običaji – hrvatskih i nacionalnih manjina, uz naglasak na običaje Slavonije i Baranje uz sudjelovanje preko 40 udruga i udruženja koja djeluju u gradu Osijeku i okolici.
Na pozornici su se od 10 do 12 sati predstavili Šokačka grana, MKD “Braća Miladinovci”, KUD Rusina, KUD “Čardaš” Suza, SKUD “Sveti Sava”, Demokratska zajednica Mađara, Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društvo “Lesja Ukrajinka” Osijek, Matica slovačka te Njemačka narodonosna zajednica “Zemaljska udruga Podunavskih Švaba”.
Od 10 do 13 sati na štandovima su uskrsne običaje predstavili Udruga žena Zmajevac, Udruga “Krila leptira” Zmajevac, Udruga Paleta suvenira, Udruga Plodovi Panonije, Udruga Kreativa, Hrvatska udruga kreativnih amatera, Udruga žena “Šuška”, Udruga Tratinčica, Obradujte sebe i druge, Udruga Sviđalice, Udruga “Jednostavno zeleno”, Društvo “Naša djeca” Osijek, Centar za predškolski odgoj Osijek, Udruga za rad s mladima “Breza”, Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark”, Udruga “Moje dijete”, Udruga mladih “Ne zaboravi”, Bella klub, Udruga za zaštitu od dijabetesa, Udruga Emanuel, Centar za prihvat beskućnika, Udruga DUHOS, Kršćanska humanitarna udruga Putevi milosti, Udruga Život treće dobi, Matica umirovljenika Jug 2, Centar za poduzetništvo, Domaća radinost Ratko, Rukotvorine, Pleli, Dješka, Lions club “Mursa”, Lions club “Kuna”, I. gimnazija te Udruga ljubitelja životinja, Šokačka grana, MKD Népkör, Muzej Slavonije, Demokratska zajednica Mađara u RH, Slovensko kulturno društvo “Stanko Vraz”, Makedonsko kulturno društvo “Braća Miladinovci”, Njemačka narodnosna zajednica, KUD Rusina Osijek, Savez Nijemaca i Austrijanaca, Ukrajinsko kulturno-prosvjetno društvo “Lesja Ukrajinka”, Zavičajna udruga “Gibarac”, Društvo Crnogoraca Osječko-baranjske županije, Srpsko kulturno-umjetničko društvo “Sveti Sava”, Matica slovačka Osijek, Hrvatsko-slovačko društvo “Plašt sv. Martna”, Tradicijom za budućnost, Etno centar Osijek, Ženska udruga “Izvor” Tenja, Udruga Rubina. Manifestacija se održava 15-tu godinu zaredom, a ove godine se prvi put pojavila i naša udruga koja je po prvi puta otkada se održava manifestacija uz svoj štand postavila i gnijezdo s 3 živa zeca, to je bila svojevrstna atrakcija cijele manifestacije koja je posebno bila zanimljiva za djecu.
Od 12 do 13 sati na Trgu pape Ivana Pavla II. održan je “Cvjetni korzo”, uz sudjelovanje 15 osječkih osnovnih škola. Oni se ukrašavali veliko gnijezdo i drvce pokraj konkatedrale gdje je bio parkiran uskrsni tramvaj GPP-a.