[ A+ ] /[ A- ]

image_pdfimage_print

 

Entuzijazam pojedinaca urodio plodom

 U našu humanitarnu akciju blagdanskog darivanja siromašne djece uključila se i dijaspora koja nam je donirala 146 paketića. Akciju pod nazivom “Dijaspora za djecu domovine” pokrenula  je grupica pojedinaca iz najsjevernije njemačke pokrajine Schleswig-Holstein, pokrajine između Sjevernog i Baltičkog mora. Organizirana je putem Facebook grupa koje okupljaju dijasporu iz naših krajeva, a središnje točke organiziranog sakupljanja bile su gradovi Flensburg, Kiel i Rendsburg.

 

„Ne čekajte vođe; učinite to sami, čovjek čovjeku.“ (Majka Tereza)

Na Facebook grupi IUSNJ-sjever-Schleswig-Holstein (IUSNJ = Idemo u svijet-Njemačka) objavljena je motivacijska objava koja je nastojala ispitati interes članova za takvu akciju te, kako grupa nije homogena, pozvala na humanost bez granica. Nakon nekoliko poticajnih komentara podrške na prijedlog, organizatori su nas kontaktirali.

Iskreno, isprva je bilo malo nesigurnosti u odaziv zbog mnoštva tehničkih problema: od udaljenosti, do problema oko same organizacije i prijevoza, skupih poštarina ukoliko bi se ljudi odlučili slati poštom, do početnog nepovjerenja ljudi jer se organizacija ne odvija u sklopu neke institucije, katoličke misije i slično (kako su ljudi inače navikli), nego isključivo na privatnu inicijativu nekolicine pojedinaca“,  ističu organizatori.

No unatoč udaljenosti  i do 1600 km, dogovoren je privatan prijevoz svih pošiljki do autobusnog kolodvora Hamburg te prijevoz Croatia busom za Osijek. Samo u ovoj pokrajini u središnje gradove akcije dostavljeno je 128 paketića, tj. 7 kartonskih kutija i 4 putne torbe. Paketići su sadržavali slatkiše, praktične stvari, školski pribor, odjevne predmete, igračke i sl. te čestitke donatora s naznakom iz kojeg mjesta šalje.

 

“Tko hoće, nađe način; tko neće, nađe izgovor”(Pablo Picasso)

“Ljudi su nam se javljali iz raznih dijelova i nalazili smo načine kako se organizirati, od privatnih prijevoza, ljudi koji su po službenoj dužnosti putovali u ta mjesta, a oni koji žive u Njemačkoj u blizini švicarske granice, snašli su se tako što su poslali autobusom iz Züricha za Osijek. Mnogi se nisu imali kako organizirati, ali im visoka poštarina nije bila zapreka za slanje poštom“, ističu organizatori.  

Važno je istaknuti da u akciji nije sudjelovala samo hrvatska dijaspora, već i pripadnici drugih nacionalnosti i vjera, ponajviše iz susjedne BiH. Putem internetskih mreža pozvana je dijaspora iz cijele Njemačke, tako da (osim ovog organiziranog dijela), pristigli su i pojedinačni paketi  iz drugih dijelova Njemačke.

Neke su nam se izjave donatora urezale u sjećanje poput komentara na visok iznos poštarine osobe koja je svoja 3 paketića slala poštom: “3 osmijeha vrijede više od 20 eura” (komentirajući cijenu poštarine) te poruka jedne obitelji islamske vjeroispovijesti: “Mi nismo katolici i ne slavimo Božić, ali nama to  nije važno, želimo se uključiti jer želimo obradovati neko dijete…”, prisjećaju se organizatori.

Osim činjenice da ni kriterij za podjelu paketića udruge nisu vjera i nacionalnost, neki od donatora imali su i dodatnu motivaciju. Primjerice, jedna donatorica islamske vjeroispovijesti  iz susjedne BiH ističe da joj je dovoljna motivacija što su u pitanju djeca, a i sama se prisjetila svog oduševljenja kad su u ratu kao djeca dobili paketić iz Caritasa.

“Tom djetetu koje je slalo možda je to bio samo školski projekt, meni je ta radost ostala za cijeli život, neću to nikada zaboraviti. Bilo je i nekih slatkiša kojih kod nas tada nije ni bilo…”, istakla je anonimna donatorica.

 

„Znam da neću promijeniti svijet, možda ni one koje poznajem, ali negdje moram početi.“(Majka Tereza)

Svi sudionici i donatori akcije bili su iznimno motivirani, ističu organizatori:

 “Svjesni smo da je sve veći broj obitelji koje jedva spajaju kraj s krajem i ne mogu djeci priuštiti blagdanske poklone, posebno u Slavoniji, najraseljenijem dijelu Hrvatske. Zbog takve je  ekonomske situacije u domovini i visoke nezaposlenosti i većina nas morala otići “trbuhom za kruhom”. Znamo da je to sitnica i nikoga neće spasiti, ali želimo obradovati nekoga, barem na tren.”

Kriteriji za dodjelu paketa održanu 21. prosinca 2017. djeca su do 15 godina iz obitelji koje su evidentirane kao korisnici udruge, ponajprije obitelji u evidenciji Centra za socijalnu skrb te obitelji s malim primanjima izvan evidencije Centra, primjerice, obitelji u kojima netko od obitelji  radi, ali imaju vrlo mala primanja, izostaju plaće i slično pa su također često egzistencijalno ugrožene.

 

Poštenje je najbolja politika (latinska poslovica)

Udruga “Putevi milosti” odabrana je zbog povjerenja i transparentnosti udruge u dosadašnjim akcijama. Organizatori ističu da im je povjerenje i transparentnost udruge bila iznimno važna za odabir jer zbog kojekakvih skandala, ljudi su s razlogom nepovjerljivi za uključivanje u ovakve akcije…I sami organizatori su tijekom akcije nailazili na negativne komentare nepoznatih ljudi. Međutim, udruga za koju garantiraju organizatori akcije, mnogima je ulila više povjerenja.

“Nažalost, suočeni smo s mnogim malverzacijama oko humanitarnih akcija, što znatno otežava i nama koji smo zaista pošteno vodili akciju. Slažem se da prijevare treba raskrinkati, ali mediji bi trebali više promovirati i dobre primjere akcija jer ovako čovjek ne može ni iskreno pomoći, a da odmah ne bude svrstan među lopove”.

Udruga je organizatorima akcije sama ponudila dostavljanje svih podataka o obiteljima u koje će se paketi dostaviti, fotografije i izvještaje rezultata akcije jer donatori to zaslužuju, a mi sve vodimo korektno pa ne vidimo razloge ne dostaviti podatke. A i ljudi koji su se uključili vole vidjeti rezultat svog rada.

 

Osjećati zahvalnost, a ne iskazati ju, isto je što i umotati poklon, a ne predati ga. (W.A. Ward)

 Zahvaljujemo se svim donatorima te organizatorima akcije: Andrei Katavić, Ani Belošević (Flensburg), Bojani Gvozdenović, Ani Ugrina (Kiel), Jadranki Hinrichsen (Rendsburg), Bojani Vekić, Martini Turić (Hamburg), Biljani Anić (otok Sylt), Ivani Gelenčir (Pforzheim) te svim njihovim pomoćnicima, volonterima, muževima, zetovima koji su pripomogli akciji.

Organizatori i udruga  posebno se zahvaljuju Croatia busu koji je omogućio dostavu paketića bez naknade za vrijeme trajanja akcije.